Varna

Küsi Pakkumist

Varna Päikeserannik

Varna rannakuurordid on turistide seas ühed kuulsaimad sihtpaigad. Need kuurordid pakuvad külastajatele kõiki mugavusi ja meelerahu ning on ka keskkonnasõbralikud. Varnast 18 km põhjapoole jääb Musta mere rannakuurort Golden Sands (Kuldsed Liivad) ning mõnevõrra kaugemale lõunapoole omaette pärl Sunny Beach. Varna on hea sihtkoht puhkusteks nii peredele kui ka romantilist puhkust hindavatele paaridele.

Varna on Bulgaaria suuruselt kolmas linn, mida nimetatakse Bulgaaria sadamate pealinnaks ning Musta mere kuningannaks. Varna on oluline turismi- ja kultuurikeskus. Linna ajalugu ulatub kaugesse minevikku – linna matmispaigast on välja kaevatud aare, millest leiti maailma vanimad (u 4000.a. eKr) kuldesemed, mis on praegu Varna ajaloomuuseumis. Rooma impeeriumi kolme sajandi pikkust hiilgeaega tõendavad hästisäilinud Rooma termid. Kaasaegne Varna on populaarne ja atraktiivne Musta mere kuurortlinn. Rohkete muuseumite, baaride, kohvikute, restoranide, ööklubide ja kauplustega Varna pakub nii noorematele kui ka vanematele reisijatele suurepärast võimalust mitte üksnes tuhande aasta vanuse linna ajalooga tutvuda, vaid ka meelt lahutada. Külastamist väärivad nii ajaloo-, etnograafia- ja meremuuseumid kui ka mereaed hiiglasliku akvaariumi ja delfinaariumiga. 5 ülikooliga Varnas on palju noori tudengeid ning iga aastaga tuleb siia üha enam noori. Varnas toimuvad rahvusvaheline Bulgaaria filmide festival „Kuldne Roos“, animafilmide festival „Kuldne delfiin“, samuti rahvakooride konkurss.

Kuurordid, mida reisi jooksul külastada:

Burgas
Bulgaaria suuruselt neljas linn asub Musta mere kalda kõige läänepoolsemas osas, 389 km kaugusel pealinnast Sofiast ja 335 km kaugusel Istanbulist. Nimi tuleneb kreeka sõnast “pyros”, mis tähendab “torni”. See on rohkem kaubanduse kui turismilinn, ent meelelahutust pakub see rohkesti. Linnas leiavad aset karufestival, rock festival “Rock Explosion” ning kaks korda aastas rahvusvaheline lilleshow. Linnas on palju muuseume ning ööklubisid.

Golden Sands
Bulgaaria kuulsaim ja populaarseim puhkusepaik on Golden Sands. Päikeserand asub 35 km Burgasest põhja pool ning Varna lennujaamast 100 km kaugusel. Siinne peene kollase liivaga mererand on 3,5 km pikk ja kohati koguni kuni 100 m laiune. Merevesi on selge ja puhas. Golden Sandsi territooriumil on 17 mineraalveebasseini, lisaks mitu tervisekeskust, kus pakutakse erinevaid taastusraviteenuseid.
Golden Sandsi menukust mõjutab osaliselt kindlasti tõsiasi, et linn on tunnistatud riigi puhtaimaks kuurordiks. Golden Sands on kuurordi laitmatu ökoloogilise puhtuse säilitamise eest pälvinud rahvusvahelise sinise lipu märgi. Kuurordis on ideaalsed tingimused loodud spordisõpradele. 2003. aasta suvel rajati Golden Sandsi suur veelõbustuspark.
Golden Sands on siinse rannikuala elavaim kuurort, mistõttu on linn noorte turistide üks meelispuhkepaiku – kuurordis on kasiino, ajaviiteteater, arvukalt restorane, ööklubisid, varieteesid ning kaupluseid.

Obzor
Obzor jääb Varnast 60 km lõuna ning Burgasest 65 km põhja poole. Linna rajasid kreeka kolonistid ja seda tunti Heliopolise (Päikeselinna) nime all. Hiljem sai Heliopolisest kuulus roomlaste kindluslinn. Tänapäeval on Obzor populaarne Musta mere kuurort, mis on tuntud just oma laia peene liivaga ranna poolest. Selles õdusas kuurordis on elav ja kirev kesklinn, mille restoranid pakuvad oma külastajatele maitsvaid rahvusköögi roogasid.

St. Konstantin
St Konstantin asub Varnast 10 km kaugusel. Kuurort meelitab puhkajaid oma pehme kliima, kuldsete liivarandade, mineraalveeallikate ja modernse infrastruktuuriga. Erilise kliima ja igihaljaste küpressidega kuurort ootab külastajaid aastaringselt.
St Konstantinis on palju modernseid hotelle, spordi-, tervise- ja taastusravikeskuseid ning kauneid jahisadamaid. St Konstantini tasub külastada mitmel põhjusel – erilise kliima, maheda meretuule, jaheda ja värskendava õhu, saja-aastaste viigipuude, küpressi- ja pärnalõhna ning arvukate mineraalveeallikate pärast. St Konstantin on tuntud vanade traditsioonide ja külalislahkuse poolest. Külastajad saavad siin mööda pargi alleesid jalutada, meres supelda ning rannas päikese käes mõnuleda. Õhtuti kutsuvad mitmesugused restoranid turiste maitsvaid rahvusroogi mekkima või folklooriprogramme jälgima.

St. Vlas
Sveti Vlas (tuntud ka kui St. Vlas) on kaunis rannaküla, mis asub Sunny Beach`ist 5 km põhjapool ja Nessebarist 9 km kaugusel. Sellest on viimastel aastatel arendatud kaasaegne rannakuurort koos uute hotellide ja infrastruktuuriga. Siinsed looduslikud tingimused – mäed, metsad, meri ja lõunasesse avanevad mäenõlvad – on äärmiselt tervistavad ja täielikuks väljapuhkamiseks sobivad. St. Vlasis on kolm randa kogupikkusega 1,5 km. Sveti Vlas on pigem vaikne kuurort, mis sobib hästi lastega peredele või inimestele, kes soovivad kärarikkaid kuurorte vältida.

Sunny Beach
Sunny Beach on vaieldamatult Bulgaaria Musta mere äärse rannikuala suurim ja elavaim kuurort, mis paistab silma hea kvaliteediga teenuste ja sõbraliku atmosfääri poolest. Sunny Beach asub 35 km Burgasest põhja pool ning Varna lennujaamast 100 km kaugusel.
Pikk kuldse liivaga rand, selge vesi, smaragdroheline meri ja puhas õhk on peamised tegurid, mis meelitavad reisijaid siia Musta mere rannale. Spordisõpru ootavad siin erinevad veespordi harrastamise võimalused: purjekad, purjelauad, veesuusad, kaatrid, skuutrid jms. Rannamõnudele pakuvad vaheldust head tenniseväljakud, tennisekool, kasiino, ratsutamisväljak koos ratsutamiskooliga, keegliklubi ning minigolfi- ja rannavõrkpalliväljakud.
Sunny Beachis pööratakse erilist tähelepanu laste aktiivsele puhkusele – siin on nende jaoks tenniseväljakud, erinevad ajaveetmisvõimalused spordikoolis ning ööpäevaringselt avatud lasteaiad. Pisikestele puhkajatele korraldatakse sageli mitmesuguseid pidusid, kõikvõimalikke mänge ning lastediskosid. Paljudes söögikohtades on laste jaoks erimenüüd.
Siinsed enam kui 300 restorani ja taverni, mis pakuvad külastajatele ka folklooriprogramme, lisaks kõrtsid, kohvikud, ööklubid, baarid ja varieteed on kõik üksnes turistide päralt, et nood end alati hästi tunneksid ning siinseist kokakunsti meistriteostest osa saaksid.

Albena
Kuurort asub imelise musta mere kaldal, umbes 35 km Varnast. Seda peetakse üheks modernseimaks kuurordiks kogu Bulgaarias. Albenal on “sinise lipu” sertifikaat, mis kinnitab, et rannaala on kenasti hooldatud ning meri puhas. Albenas on väga hästi arenenud infrastruktuur. Kõige põhjapoolsemas osas paikneb unikaalne liaanide reservaat, mis hoiab Albenas õhu eriliselt puhta ja värskena. Kuurort sobib ideaalselt perepuhkuseks ning ka spordisõpradele, rahulikuks puhkuseks ning ööelu nautlejatele. Albenas on Bulgaaria kõige laiemad rannad. 200 – 300 m laiune rannariba meelitab puhkajaid oma kuldse puhta liivaga. Rannad Albenas ei ole kunagi ülerahvastatud.

Pomorie
See väike kuurort asub kitsal poolsaarel, mida ümbritsevad must meri ja Pomorje järv. Kuurort paikneb 20 km Burgasest ning umbnes 18 km Nessebarist. Pomorjet ümbritsevad viinamarjaistandused ning puuviljaaiad. Kuurorti rannariba pikkus on ligi 7 km ning sealt leiab palju erineva kategooria hotelle, kohvikuid, restorane ning veespordi harrastamise võimalusi, ehk siis kõike mida on vaja heaks ja unustamatuks puhkuseks.

Sozopol
See iidne linn, mis on Burgasest 35 km kaugusel Musta mere rannikul on tuntud Apolloniuse kunsti- ja filmifestivalide poolest. Sozopol on üks vanimaid linnu Bulgaaria rannikualal, kuhu esimesed elanikud jõudsid juba pronksiajal. Arheoloogilised leiud näitavad, et linnas oli kunagi sadam. Sozopol on populaarne kuurort. Seal on kaks randa linna sees ning lisaks kolmas rand 3 km kuurortist põhja pool. Sozopolis on palju restorane, ööklubisid ning erinevaid meelelahutusvõimalusi. Üks atraktiivsemaid vaatamisväärsusi on vanalinn oma traditsiooniliste puidust ehitistega.

Plussid ja miinused
+ Suhteliselt odav üldine hinnatase
+ Väga head heleda ja peenikese liivaga rannad
+ Must meri on rahulik ja turvaline, siin pole meduuse jne.
+ Kohalik köök on väga põnev ja maitsev
+ Looduslikult väga kaunis maastik
+ Lastesõbralik, väga hea perepuhkuse sihtkoht

– Rannad on paljudes kohtades tasulised
– Kohtab sovjetlikku teeninduskultuuri

Küsi Pakkumist

Bulgaaria Vabariik – riik Kagu-Euroopas Balkani poolsaare idaosas, Musta mere läänerannikul. Tema naabrid on põhjas Rumeenia, läänes Serbia ja Makedoonia ning lõunas Kreeka ja Türgi. Bulgaaria on 2004. aastast NATO ja 2007. aastast Euroopa Liidu liige.
Bulgaaria idapiiri ääristab koguni 378 km ulatuses Musta mere liivane rand. Must meri on puhas, rahulik ja mitte kuigi sügav. Selle soolasisaldus on koguni kaks korda väiksem kui Vahemere oma. Mustas meres ei ela röövkalu. Enam kui pool Bulgaariast on mägine maa. Alpi mäestikud Rila ja Pirini on kõrgeimad Bulgaarias ja tervel Balkani poolsaarel. Kõrgeim tipp Balkanil on Musala (2924 m). Suurim jõgi Bulgaarias on Doonau, mis on ühtlasi looduslik piir Rumeeniaga.

Bulgaaria ajalugu on mõjutanud paljude riikide kultuur. Tänapäeva bulgaarlased on segu kahest kultuurist: VII sajandil Kesk-Aasiast Balkani poolsaarele rännanud bulgaari ja türgi hõimudest ning siia sajandi võrra varem asunud slaavi hõimudest. 681. a-l lõid need rahvad koos I Bulgaaria riigi, kus nad lõimusid ning rajasid nii aluse tänapäeva bulgaaria rahvale. Siinsele rahvale on tugevat mõju avaldanud ka kohalikud elanikud, nagu traakia ja gooti hõimud, kes elasid sel alal enne slaavlaste tulekut. Keele poolest on bulgaarlased lähimad makedoonlastele. Bulgaaria territooriumi on valitsenud katoliiklased, slaavlased, bütsantslased, türklased, ent kõige suurem mõju sellele paigale on olnud Kesk-Aasia bulgaari hõimudel. Nende mõjuvõim laienes seni, kuni ulatus praeguse riigi piirideni ja Makedoonia vabariigini (paljud nimetavad Makedoonia vabariigi elanikke tänaseni bulgaarlasteks). Bulgaaria ajaloo tähtsündmusteks loetakse slaavi kirja loomist vendade Kyrillose ja Methodiose poolt ning vürst Borisi ja terve Bulgaaria ristiusustamist kümme aastat hiljem. See muutis Bulgaaria Balkanimaade kultuurikeskuseks. Bulgaaria ajaloo kuldaeg lõppes 1389. aastal, mil türklased said võitu bulgaarlaste ühendvägedest. Sõja selline lõpp mõjutas bulgaaria kultuuri arengut järgneva 500 aasta jooksul. Bulgaarlastel aitas türklaste küüsist pääseda Venemaa. Teise maailmasõja järel sai Bulgaariast kommunistlik riik. Bulgaaria kuningas Simeon II emigreerus. Alles pool sajandit hiljem, 1986. aastal, kui Idablokk lagunes, sai Bulgaaria kergemalt hingata – Bulgaaria sai iseseisvaks parlamentaarseks riigiks. 2007. aastast on Bulgaaria Euroopa Liidu liikmesriik. Simeon II naasis alles 2001. aastal iseseisvale kodumaale, kus ta valiti peaministriks.

Huvitav teada
1972. aastal kaevas operaator Raicho P. Marinov Bulgaarias Varna matmispaigas välja maailma vanima aarde, milles oli enam kui 3000 eset. Väljakaevatud esemed pärinevad 4. aastatuhandest eKr. Juba 1973. aastal asus aarde esemetest koostatud väljapanek ümber maailma rändama. Aarde ülejäänud esemed on Varna ajaloomuuseumis. Kaevamised Varnas lükkasid ümber teooria tsivilisatsiooni hällist, kuna see paik on Egiptuse ja Mesopotaamia matmispaikadest märksa vanem.
Varnast 10 km kaugusel asub Pobity Kamni – tõeline kivide mets, millesarnast ei leia terves maailmas. 50 km² suurusel territooriumil on üks suur Pobity Kamni keskne kivide mets ja veel 15 väiksemat kivide metsa, mis on kõik saanud rahvusvahelisteks turismiobjektideks. Geoloogid tervest maailmast külastavad seda paika ning püüavad kivide saladusele jälile jõuda. Bulgaarlaste sõnul on Kivimets koht, kust kiirgub tugevat energiat.
Bulgaarias on iidsed koorilaulutraditsioonid. Bulgaaria riiklik koor on tänu oma erilisele stiilile väga edukas. Rahvusvaheliselt on tunnustatud ka naiskoor „Angelite“.
XIII–XIV sajandist peale on Bulgaariale kuulsust kogunud selle riigi ikoonimaalijad. Weliko Tarnowo maalikunstikooli kasvandikud, kellele õpetatakse kõige tähtsamaid ikoonimaalikunsti võtteid, viljelevad idakiriku kunsti.
Bulgaarias armastatakse nukuteatrit ja seda viljeletakse väga laialdaselt. Seda peetakse mitte üksnes laste, vaid ka täiskasvanute meelelahutuseks.
Bulgaarlased harrastavad iidsetest aegadest erisugust käsitööd: vasesepistamist, puust nikerdamist, pottsepatööd.
Bulgaarias Petrièi linnas elas kunagi kuulus selgeltnägija Vanga, kes suutis tulevikku kuulutada.

Rahva eripärad
Bulgaarlased on lihtne, tõsine, paljukannatanud rahvas. Selles riigis on kõik ühte põimunud – korruptsioon, inimeste südamlikkus, vastutulelikkus. Bulgaarlased on väga külalislahke rahvas. Paljud kasinalt elavad bulgaarlased võtavad meeleldi vastu külalisi, kandes neile lahkelt ette kõik paremad palad, mis hetkel kodus leiduvad. Bulgaarlased püüavad riigi tulevikku optimistlikult suhtuda. Suurem osa bulgaarlasi katsub üle kivide ja kändude tööd teha, ehkki tasu selle eest on väga väike. Bulgaarias on levinud väljend „bulgaaria värk”, millega iseloomustatakse lohakalt tehtud tööd. Väljend on Bulgaaria asjatoimetuste kohta väga tabav.

Bulgaaria tõelise vaimu tajumiseks tuleks sõita Bulgaaria küladesse ja tutvuda sealsete elanike, nende tavade, eluolu, religiooni ja traditsioonidega. Iidsetes külades, nagu Bata, Emona, Erketša, Kulevtša ja Kazaško on teil alati võimalus kuulata meloodilisi bulgaaria rahvalaule ja külasimmanitest osa võtta. Etnograafide väitel on Bulgaarias üle 10 000 erineva rahvakombe ja traditsiooni, mis seostuvad bulgaarlaste tähtpäevadega. Selliseid rahvapidusid on eriti rohkelt talvel ja kevadel, kuid ega suvelgi neist puudust ole. Bulgaarias tasub kindlasti külastada üht vanimat, enam kui 1000 aastat tagasi rajatud alevit Nesebâri – suurt vabaõhumuuseumi paljude ümbruskonna ilusaimate kirikutega, milles on veidralt segunenud slaavi ja kreeka arhitektuuritraditsioonid. Vaadata tasuks ka Rila mägikloostrit Plovdivi lähedal, samuti Rooside orgu, kuhu türklased XVII sajandil tuhandeid roosiistikuid tõid. Ainulaadseim meene Bulgaariast on roosiõli ja roosiõlist valmistatud alkohoolne jook (naistele 20kraadine, meestele 40kraadine). Bulgaaria kuurortides on rohkelt tervisekeskuseid, mis on populaarsed külastajate seas, kes soovivad puhkuse ajal lisaks rannamõnude nautimisele ka looduslike raviprotseduuridega oma tervist kosutada.
Bulgaarlastega suhtlemisel on suur oht rappa minna, kuna bulgaarlastele on omane peanoogutusega eitust, pearaputusega aga jaatust väljendada. Bulgaarlaste muljetavaldavaim rituaal on tuletants (bulg k Nestinarstvo) – transis tantsijad, püha Konstantinuse ikoon käes, tantsivad trummi- ja vilehelina saatel paljajalu sütel.

Toit
Bulgaaria rahvusköögile on mõju avaldanud nii Kesk-Aasia kui ka Vahemeremaade toiduvalmistamistraditsioonid. Bulgaaria toitudes kasutatakse rohkelt vürtsikaid maitseaineid ja aedvilju. Enamiku roogade peakomponendiks on liha. Bulgaarias reisides soovitame maitsta giuvetši (liharoog aedviljade, kartuli ja hapupiimaga), kebabit (eri sorti liha aedviljadega), kiuftetat (praetud lihakotletid), miš maši (munad tomati, pipra ja brõnsaga), musakat (hakkliha kartuli, muna ja baklažaaniga), sarmit (liha- ja riisirullid kapsa- või viinamarjalehtedes), taratori (külm hapupiimasupp kurgi, või ja maitseainetega), garaši (šokolaaditort). Väga paljude roogade, nagu kaškavali (kollane brõnsa), banitsa (pirukas brõnsaga), imambajaldy (baklažaanid erinevate aedviljade või lihaga) valmistamisel kasutatakse lambapiimajuustu brõnsat.

Alkohoolsed joogid
Bulgaarias on väga vanad veinivalmistamise traditsioonid. Veini tootmine on riigi üks vanimatest tööstusharudest. Veinid võib jaotada sordi- ja kupaaživeinideks (mitme veini segu). Sordiveinidest võib nimetada järgmisi: Sophia Merlot, Sophia Cabernet Sauvignon, Sophia Muscat Melnik, Manastirsko Szuszukane (viinamarjadest Mavrud), Rosenthaler Kadarka (viinamarjadest Gamza). Viinamarju Cabernet Sauvignon, millest valmistatakse veini Cabernet Sauvignon, kasvatatakse Suhindoli regioonis. Tänu selle regiooni erilisele pinnasele ja kliimale avalduvad Cabernet Sauvignon’i viinamarjade parimad omadused. Cabernet Sauvignon’i veini valmistamiseks kasutatakse üksnes parimaid viinamarju. Veini laagerdatakse 30 kuud tammepuust vaatides.
Lisaks veinidele võib Bulgaarias maitsta erinevaid kangeid jooke, nagu grappa, rakia, ouzo, nisust ja aniisiõlist valmistatav aniisiviin mastika.

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

  • Nessebar
  • Balchik – Kaliakra folklooriprogrammiga
  • Bulgaaria õhtu
  • Istanbul 2 päeva
  • Piraadilaev
  • Džiibisafari
  • Kivimets
  • Ropotamo – Sozopol
  • Shipka – Kazanluk
  • Sofia ja Rila klooster

    Reis

    Teade

    Nimi (nõutav)

    Email (nõutav)

    Telefon (nõutav)

    Soovin ka kindlustust

    info
    info
    info

    Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

    Vaata lähemalt