Sitsiilia

Küsi Pakkumist

Sitsiilia

Ehe Lõuna-Itaalia atmosfäär

Puhkus Sitsiilias on kogemus ehedast, värvikirevast ning emotsionaalsest Lõuna-Itaaliast lõõskava päikese all.

Taormina on stiilne Itaalia kuurortlinn, kus nauditakse lõõgastavat rannapuhkust, osturetki ning maitsemeeli hellitavaid roogi. Naxose elu on koondunud pisikeste kaupluste ja restoranidega palistatud rannatänavale. Cefalùs tuksub Sitsiilia süda – elu kulgeb siin kiirustamata omas rütmis. Letojanni romantilise rannapromenaadi ääres leidub mitmeid heatasemelisi kalarestorane, mis lausa kutsuvad sisse astuma.

Küsi Pakkumist

Sitsiilia, Itaalia

Ehe Lõuna-Itaalia atmosfäär

Sitsiilia on Vahemere suurim saar, mida eraldab mandri-Itaaliast Messiana väin. Saare algupärane nimi on olnud Trinacria, mis viitab saare kujule – kolmele selgelt väljajoonistuvale neemetipule.

1860.a. liideti saar Itaaliaga ja aastal 1946 saavutas Sitsiilia autonoomse staatuse, mis tähendab, et Sitsiilia parlamendil on õigus vastu võtta seadusi, mis puudutavad selle piirkonna põllumajandust, tööstust, kaubandust ja sotsiaalsfääri.

Pealinn: Palermo, u. 800 000 elanikku
Pindala:  25 708 km2
Rahvaarv: u. 6 miljonit

Kuurortid

Cefalù

Cefalù kuurortlinnas tuksub Sitsiilia süda – elu kulgeb siin kiirustamata omas rütmis. Sümpaatse väikelinna kenal liivarannal saab päikest ja merd nautida hilissügiseni. Vanalinna hubastes restoranides ja vinoteekides saab nautida Türreeni mere värsked ande ja Sitsiilia vulkaanilise pinnase viinamarjadest valminud veine.

Keskaegsed teerajad viivad meid Cefalù armsale keskväljakule- piazza Duomole, kus paikneb bütsantsiaegsete kullatud mosaiikide poolest tuntud majesteetlik Duomo katedraal. Cefalù teiseks sümboliks on ligi 300 m üle merepinna kõrguv La Rocca mägi, mille jalamil see tüüpiline Sitsiilia linnake oma igapäevast elu elab. Madonie looduspark pakub põnevaid matka- ja jalgrattaradu aktiivse puhkuse sõpradele.

Saare põhjarannikul paiknev Cefalù jääb pealinn Palermost vaid 74 km kaugusele. Pealinn Palermo on kui hiigelsuur kindluste, paleede ning kirikute varakamber, mille kunstiajaloost pakatavatel tänavatel kõndides võib näha baroki, renessansi ning teiste ajastute arhitektuuripärle.

Sihtkoha eelised:

  • Ümbruses on palju põnevaid vaatamisväärsusi
  • Hea restoranivalik
  • Kevadel ja sügisel ei ole kuurort turistidest nii ülerahvastatud kui kesksuvel
  • Merevesi on soe veel ka septembris ja oktoobris

Taormina

Cataniast Messinani kulgev Joonia mere rannik hõlmab endas Sitsiilia populaarseima turismikuurordi, saare suuruselt teise linna ning Euroopa suurima aktiivse vulkaani. Võluv ja šikk Taormina linn oma arvukate parkide ja haljasaladega on varakevadest hilissügiseni täis lilleõisi. Imearmsate vanalinnahoonete sepistatud rõdusid kaunistavad pelargoonikuhilad ja pisikesed sidrunipuud.
Taormina sarmi ja jõukuse allikas peitub tema väärikas ajaloos – 9ndal sajandil oli ta bütsantsiaegse Sitsiilia pealinnaks. Kunagise hiilguse märke võib näha ka tänapäeval, sest Taormina on suurepäraselt säilinud keskaegne linn. Mitmeid mälestusmärke on sälinud aga juba alates kreeka ja rooma ajastust.
Taormina maastiku lahutamatuks osaks on taamal kõrguv Etna!
Taormina ajalugu turismikuurordina ulatub juba 19ndasse sajandisse, sest juba siis armastasid Euroopa aristokraadid siin suvitada. Esimene hotell avati juba 1874ndal aastal! Taormina kitsastelt linnatänavatelt õhkub ka tänapäeval suursugust ja stiili..
Päikeseloojangu saabudes on itaalia kombe kohaselt tavaks end kenasti riidesse panna ning õhtusele jalutuskäigule minna. Siinne jalakäijate tänav on palistatud moodsate kaupluste, mõnusate tänavakohvikute ja – restoranidega. Taormina restoranid on tuntud oma hea köögi, eriti just laia valiku värskete kalaroogade poolest.

Sihtkoha eelised:

  • Kaunis Taormina linn romantiliste piazzade ja jalakäijate tänavaga
  • Palju ajaloolisi mälestusmärke ja põnevaid vaatamisväärsusi
  • Naxose laugelt sügavaks minev merepõhi ning soe merevesi ka hilissügisel

Naxos

Naxose suureks plussiks on laugelt sügavaks minev merepõhi, mis sobib hästi väikeste lastega peredele. Lisaks sellele püsib siinsetes varjulistes lahesoppides merevesi soe veel hilissügiselgi. Läbipaistva veega Naxose lahes on mida vaadata- sukeldumishuvilised saavad nautida veealuseid vaatamisväärsusi, paadiga võib sõita näiteks Grotta Azzurrasse ehk helesinisesse merekoopasse. Naxose rannatänaval saab proovida hõrgutavaid mereande.

Naxose lähiümbruse lopsakas loodus ja vaheldusrikas maastik sobivad hästi jalgsimatkadeks. Jalutusretke sihtpunktiks võib võtta näiteks piltilusa naaberlinna Taormina.

Sihtkoha eelised:

  • Ehe Sitsiilia väikelinna atmosfäär
  • Lauge merepõhjaga rand sobib hästi lastega peredele
  • Huvitav ekskursiooniprogramm

Mida külastada

Palermo
Palermo (it.: Palermo; sitsiilia keeles: Paliermu või Paliemmu) – Sitsiilia pealinn Vahemere rannikul. Kõige kiiremini kasvav linn mitte ainult Sitsiilias vaid kogu Itaalias. Pealinna elanikkond (eeslinnadega) moodustab rohkem kui 1,1 mln inimest.
Palermo on imeliste kultuurimälestistega linn, mille ajalugu ulatub peaaegu kolme tuhande aasta tagusesse aega, kui foiniiklased selle rajasid.
See on kõige enam turistide poolt külastatav linn Sitsiilias. Mitmeid aastaid oli Palermo pealinnaks ja Sitsiilia kuningriigi sadamalinnaks. Sadamat nimetati Zizo´ks. Linn arenes koos teiste Sitsiilia iidsete linnadega nagu Solunto ja Mozia. Kreeklased nimetasid linna Panormos („kogu sadam“). Aastatel 535 kuni 831 oli Panormos osa Ida-Rooma keisririigist. Seejärel sattus saar saratseenidest araablaste kätesse, kes muutsid mitmed templid mošeedeks. Palermost sai üks kõige ilusam moslemite linn maailmas, jäädes alla ainult Bagdadile. Veel tänapäevalgi eksootiline mauretaanlaste ja normannide stiilide segunemine hispaania barokiga lisab linnale suursugusust ja muudab selle kordumatuks. Linnas on palju monumente, kuninglikke paleesid ja pühamuid. Palermo aitab teil eemalduda XXI sajandi sekeldustest, külastada kaugeid kirikuid ja linnaturgu, vaadata iidseid mosaiike. Linnas on mitmeid ehitisi, mis meenutavad araablaste, normannide ja burboonide valitsemist. Arhitektuuri pärliks on võimas normannide kuningapaleePalatino kabel, kus seisab normanni kuningate Rogerite marmorist troon ja laes ripuvad kipsist stalaktiidid (iseloomulikud islami kunstile).

1127. aastal ehitatud San Giovanni degli Eremiti kirik on suurepärane kooslus normanni ja araabia arhitektuuristiilidest. VI sajandil püstitati linna Katedraal, kus porfüürist sarkofaagidest magavad igavest und normannide kuningad. Linnas on imeilus Pretoria plats, La Martorana kirik ja teised baroki stiilis mälestised.

Etna
Catania lähedal asub Etna, mis on kõige kõrgem vulkaan Euroopas (3340 m). Vulkaani jalami ümbermõõt on umbes 160 km ja kraatri nõlvadel asub enam kui 200 külgkraatrit. Etna on üks aktiivsemaid vulkaane maailmas. Andmed Etna kohta ulatuvad tagasi müüdiaega, kuid vulkaanina on see üsna noor: Etna tõusis merest umbes 2,5 mln aastat tagasi. Arvatakse, et esimest korda Etna purskas 2 mln aastat tagasi.

Etna kõrgus muutub nagu ka paljude teiste vulkaanide oma. Praegu ulatub selle tipp 3340 m merepinnast, kuid sada aastat tagasi oli see 30 m kõrgem. Vulkaan muudab kuju, kuna mitmete purskamiste tulemusena kukuvad vulkaanide tipud kokku ja alles jäävad ainult lohud või hiidkraatrid ning kõrvale moodustuvad uued tipud.

Etna võimsad väljapurskamised on registreeritud 475 ja 396 a. e.m.a., 812 ja 1169 a. ja XIV sajandil. 1669 aastal Etna lõhenes tipust jalamini, välja pursatud miljonid tonnid laavat hävitasid Catania linna ja selle lähiümbruse. Väikesed ja suured pursked hävitavad põllumaid ja külasid. XX sajandil purskas vulkaan aastatel 1949, 1971, 1983, 1992 ja 2000. Võiks tunduda, et see pole just kõige parem koht elamiseks, kuid Etna nõlvad on ühed kõige tihedamini asustatud kohad Sitsiilias.

Vulkaani nõlvasid niisutavad allikad ning vulkaanituhk aitab kaasa üllatavalt viljarikka pinnase tekkimisele. Aasta jooksul võib siin korjata kuni viis juurviljasaaki, väga hästi kasvavad puuviljapuud ja viinamarjapuud. Alumistel nõlvadel võrsuvad viinamarjaistandused ja pistaatsiapuud, pidevalt loovutades kohta õunapuudele ja kirsipuudele. Ülevalpool haljendavad tamme-, kastani-, pähkli- ja pöögisalud. Veelgi kõrgemal on näha ainult alpitaimi. Maas on igavene lumi. Vanasti transporditi Etna tippudest lund Rooma, kus sellest valmistati jäätist.

Siracusa
Siracusa asub Joonia mere idapoolsel rannikul. See on üks kõige tuntum antiikse kultuuri keskustest, võimas meretagune kreeklaste koloonia. Siracusa loodi 7 sajandil e.m.a. ja veel türann Helioni aegadel sai sellest õitsev vahemeremaa linn. Just selles linnas 3 sajandil e.m.a. matemaatik Archimedes avastas hüdrostaatika seaduse ning jooksis paljalt õue hüüdes „heureka!“. Selles „tuhande lõhna ja lille“ linnas elas pikka aega filosoof Platon. Kõige rohkem meelitab ligi turiste arhailine vanalinn (UNESCO maailmapärandi objekt), mis asub Ortigia saarel. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate, hispaania baroki stiilis kirikute, katedraali ja Aretusi allikaga, mille korval kasvab papüürus. Kindlasti tasub külastada arheoloogiaparki. Seal künka nõlval näete 5 sajandist e.m.a. pärit kreeka teatrit, kus deklameeris oma luuletusi Euripidesisiklikult, lisaks Latomia del Paradiso kivimurd ja koobas „Dionysose kõrv“.

Euryalus palee, mis on kõige tähtsam säilinud vana kreeka kaitseehitis. Samuti on säilinud Apollon´i ja Archimedes´e templite varemed.

    Reis

    Teade

    Nimi (nõutav)

    Email (nõutav)

    Telefon (nõutav)

    Soovin ka kindlustust

    info
    info
    info

    Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

    Vaata lähemalt