Taormina, Sitsiilia

Küsi Pakkumist

Taormina, Sitsiilia

Elegantne ja võluv kuurortlinn

Võluv ja šikk Taormina keskaegne linn oma arvukate parkide ja haljasaladega on varakevadest hilissügiseni täis lilleõisi. Imearmsate vanalinna hoonete sepistatud rõdusid kaunistavad pelargoonikuhilad ja pisikesed sidrunipuud. Ka Taormina hotellid sulanduvad linna traditsioonilisse arhitektuuri. Taormina maastiku lahutamatuks osaks on loomulikult taamal kõrguv Etna!

Päikeseloojangu saabudes on Itaalia kombe kohaselt tavaks end kenasti riidesse panna ning õhtusele jalutuskäigule minna. Siinne jalakäijate tänav on palistatud moodsate kaupluste, mõnusate tänavakohvikute ja -restoranidega. Taormina restoranid on tuntud oma hea köögi, eriti just laia valiku värskete kalaroogade poolest. Hõrkude roogade juurde kuulub ka Sitsiilia vein, mis veinisõprade hulgas on viimasel ajal aina kuulsust  juurde kogunud.

Sihtkoha eelised:

 • Taormina on elegantne, aristokraatlik ja maaililine linn
 • Palju ajaloolisi vaatamisväärsusi ning põnevaid ekskursioone
 • Stiilne piazzade ja kohvikutega ääristatud promenaad
 • Palju meeldivaid restorane, suurepärane Sitsiilia köök

Reisikorraldaja: Aurinko

Küsi Pakkumist

Taormina, Sitsiilia

Elegantne ja võluv kuurortlinn

Üldinfo

Rannad
Taormina keskusele lähim liivarand on Mazzaro. Isola Bella rand paikneb köisraudteejaamast u 200 m kaugusel. Siinsetel randadel saab tegeleda veesuusatamisega ning rentida pedaalipaate. Skuutrirent on u 40 €/15 min. Randades on baarid ja restoranid ning dušid. Rannas on nii tasuta kui tasuline lõik. Tasuta rannaosas puuduvad toolid ja varjud. Tool ja vari maksavad u 10-14 € (hinnad on randades erinevad). NB! Kaljustes piirkondades on vees merisiilikud, mistõttu tasuks kaasa võtta ujumisjalatsid.

Sisseostud
Taormina stiilsed kauplused lausa meelitavad sisseoste tegema.
Tüüpiliseks sitsiiliapäraseks ostuks on kindlasti erinevad tikanditega tooted, mida müüakse peatänav corso Umbertol paiknevates pisikestes ja stiilsetes kauplustes.
Taorminast on hõlbus sõita ka Messinasse ja Cataniasse sisseoste tegema, kus kauplusi on rohkem ning hinnatase soodsam.

Reisilt ostetakse sageli kaasa Sitsiilia keraamikat – taldrikuid, vaase jms. Loomulikult tasub reisilt tulles oma lähedasi rõõmustada kohalike maitsvate juustu-, pasta- ning veinisortidega. Turistide hulgas eriti populaarseks veinisordiks on näiteks mandlivein või portvein Marsala. Sitsiiliast tuuakse kaasa ka oliive, oliivõli, martsipani, salaami vorsti ning muidugi kvaliteetseid Itaalia rõivaid ja kingi.

Taormina kauplused on avatud E-L 9/10:00-13:00 ning 16:00-21/22:00. Enamik kauplusi on avatud ka pühapäeva hommikuti ja õhtuti. Suuremates linnades nagu näiteks Catanias, Messinas ja Palermos, on paljud kauplused esmaspäeva hommikuti suletud.

Taormina turg töötab kolmapäeva hommikuti, Naxoses laupäeva hommikupoolikul u kell 9:00-13:00 Taormina turuplatsiks on via Dionisio Primo tänav ning selle lähiümbrus, Naxoses Strada Sevizio Alberghiero tänav Recanati linnaosas. Turul müüakse kõikvõimalikke kaupu alates rõivastest, kingadest ning kangastest kuni puu- ja köögiviljadeni.

Restoranid ja ööelu
Taorminas leidub söögikohti pitsarestoranidest ning lihtsatest trattoriatest kuni esmaklassiliste restoranideni. Taorminas tasub proovida eelkõige kohalikke mereande ja kala ning koorikloomade valik on äärmiselt lai. Enamik restorane on avatud 12:00-14:30 & 19:00 – 23:00.

Baarid on avatud varahommikust õhtuni. Taorminas ei ole erilist ööelu. Kohalikud armastavad corso Umberto jalakäijate tänaval jalutada ning sealsetes tänavakohvikutes aega veeta. Peaväljakul piazza 9 Aprile populaarses vabaõhukohvikus korraldatakse klaveriõhtuid.

Kohalikud söögid ja joogid.
Populaarseimad eelroad on:

 • mõõkkala viilud ehk carpaccio di pesce spada, serveeritakse küüslaugu-, oliivi- või sidrunimarinaadis
 • suitsetatud mõõkkala viilud ehk pesce spada affumicato, serveeritakse sidruni ja oliivõliga
 • praetud riisipallid ehk arancini, valmistatakse erineva täidisega ( raguu e lihakaste, mozzarella, tomatid, oad, seened või baklažaan).Eelroogadest tasuks proovida ka erinevaid pastasid – nt sardiinikastmes, tomati, kappari, Ricotta juustu või suvikõrvitsaga. Pasta con nero di seppin kastmele lisatakse värviks tindikala musta nestet.

Põhiroogadena pakutakse enamasti mereande. Tuntuim kala on mõõkkala, mida grillitakse – alla griglia või serveeritakse täidetud rullidena – involtini di pesce spada. Loomulikult ei piirdu mereandide valik vaid mõõkkalaga, kindlasti tasub proovida ka sardiine, tuunikala, krevette ja kaheksajalga.
Sitsiilia köök on paljuski mõjutatud araablaste toiduvalmistamiskultuurist ja seetõttu on road parajalt maitsestatud, nt. kasutatakse safranit, muskaati, kaneeli.
Dessertidest on armastatuimad Riccota juustuga täidetud kook ehk cassata siciliana; magus mandliküpsetis ehk pasta di mandorle ja Ricotta juustu täidisega vahvlirullid.
Nagu teistes Vahemeremaades nii ka Sitsiilias, nauditakse toidu kõrvale veini – tuntuimad valged veinid on Donnafugata, Corvo ja Etna Doc ja punastest veinidest nt. Settesoli, Corvo ja Torre Salsa. Ka majaveinid on reeglina kvaliteetsed, kuid soodsama hinnaga.
Kohvi kõrvale sobivad hästi grappa, Montenegro, Amaro Averna või Limoncello.

Aktiivne puhkus
Taormina ja Naxose piirkond sobib ülihästi jalutamiseks ja matkamiseks, kuigi arvestada tuleb kindlasti kõrgusvahedega, sest maastik on mägine. Jalgsi võib kõndida näiteks u 500 m kõrgusel paiknevasse Castelmolasse, 250 m kõrgusel paiknevasse Taormina linna, mereäärsesse Mazzarosse või Naxosesse. Matkaradade kohta kaarte paraku saadaval ei ole.
Ümbruskonnaga tutvumiseks võib rentida jalgratta, mis maksab u 9 €/3 tundi või 13 eur päev. Enamasti nõutakse ka deposiiditasu u 60 € väärtuses. Lapseistmeid ja ratturiikvreid siin ei ole. Mootorrattaid ja rollereid rendib Taorminas firma Cundari. Mootorrattarent maksab u 40 € päev. Rentnik peab olema vähemalt 21 aastane ja omanud juhiluba vähemalt 1 aasta.
Ratsutamine. Naxose keskusest u 2 km kaugusel mööda via Pietraneret minnes jõuab Le Club Pietre Nere väikese ratsabaasini, mis on avatud T-P kell 08.00-13.00 ning peale siestat jälle 15.00-18.30. 10st hobusest mõned sobivad algajatele ja mõned kogenud ratsutajatele. Hommikupoolikul toimuvad ratsaretked ka loodusesse, hind 20 u €/t. Ajad tuleb ette broneerida.
Tennis. Taormina Giardino Pubblico linnapargi kõrval paikneb 3 heatasemelist kõva kattega tenniseväljakut. Väljaku rent maksab kahele inimesele 10 €/in ja neljale inimesele 6,50 €/in. Mänguaeg tuleks eelnevalt broneerida. Broneerimistasu on 1 €/in. Väljaku valgustus maksab 3 € ja reketi rent 5 €. Tennisepalle saab kohapealt osta. Tennisetund maksab 35 €/in.
Piirkonnas on head sukeldumisvõimalused. Naxoses paikneb näiteks Diving Center Capo Taormina. Taormina Dive Sicily sukeldumiskeskuse leiab Mazzaro rannapiirkonnast. Sukeldumine koos varustuse rendiga maksab u 50 €, öösukeldumine u 55 €.
Golf. Il Picciolo Golf Club on 18-rajaline golfväljak Taormina ja Naxose lähedal.

Vaatamisväärsused
Üheks Taormina tähtsamaks vaatamisväärsuseks on 3 saj eKr asutatud, osaliselt kaljusse raiutud kreeka-rooma teater ehk Teatro Greco. Roomlased laiendasid kreeka teatrit ning 3 sajandil pKr toimusid siin muuhulgas gladiaatorite võitlused. Siin leiavad ka tänapäeval aset mitmesugused sündmused – näidendid, moeetendused, kontserdid, filmifestivalid. Enamik üritusi toimub suvel. Teatrist avanevad suurejoonelised vaated Etna mäele ning allolevale Naxose lahele.

Taormina linnapargis, giardino pubblicos, on üle 200 erineva troopilise taime ning vaateplatvormid.

Piazza del Duomo väljaku tähtsaimateks vaatamisväärsusteks on 15st sajandist pärit Katedraal ning barokkajastust pärit purskkaev. Nagu paljud teised tolleaegsed Sitsiilia kirikud, on ka Duomo iseloomuliku kindluse-laadse arhitektuuri ja sakilise katusejoonega ning pühendatud Bari Püha Nikolaosele. Kirikul on renessansistiilis sissekäik, siseinterjöör esindab aga enamasti gooti stiili.

Kunagise vana Rooma linna keskel, Palazzo Corvaja lähedal paikneb roomlaste Odeon – väike teater, kus leidsid aset tolleaegsele koorekihile mõeldud teatri- ja muusikaetendused. La Naumachiast ehk roomlaste spordiväljakust on alles ainult varemed.

Taormina värviküllase ajaloo ilmselt üks tähtamaid sümboleid on Palazzo Corvaja – arhitektuuriliselt on see segu araabia, normanni ja gooti ajastutest. Tüüpilise araabiapärase kandilise vormiga torn, mille ehitustraditsioon olevat alguse saanud kuubiku-kujulisest Kaaba kivist pühas Meka linnas. Araablased ehitasid selle 11. sajandil osaks linna kaitsemüüridest. Normannid lisasid 13ndal sajandil tornile ühe tiiva ning kaunistasid mõningate suurepäraste kunstiteostega. Hispaanlased lisasid teise tiiva ning 15nda sajandi alguses sai Palazzo Corvajast Sitsiilia parlamendihoone. Hoone tänapäevane nimi tuleneb ühe linna tähtsaima aadlipere nimest, kellele maja kuulus ajavahemikus 1538-1945. 20.saj esimesel poolel sai hoonest piirkonna vaeste perede peavari ning lagunes. Peale II MS aga maja taaskord renoveeriti ning 1960.a kerkis juurdeehitus kohalike turismibüroode tarvis. Tänapäeval paikneb siin ka Sitsiilia kunsti- ja rahvakultuuri muuseum.

Palazzo dei Duchi di Santo Stefano ehk gooti palee on 14.-15. sajandil Hispaania päritolu hetsogi paleeks ehitatud hoone. Tänapäeval toimub siin erinevaid kunstinäitusi. 14.-15 sajandist on pärit ka endine kloostrihoone Badia Vecchia. 15.sajandist pärit vanas Sant Agostino kirikus töötab linnaraamatukogu.

Mida külastada

Palermo
Palermo (it.: Palermo; sitsiilia keeles: Paliermu või Paliemmu) – Sitsiilia pealinn Vahemere rannikul. Kõige kiiremini kasvav linn mitte ainult Sitsiilias vaid kogu Itaalias. Pealinna elanikkond (eeslinnadega) moodustab rohkem kui 1,1 mln inimest.
Palermo on imeliste kultuurimälestistega linn, mille ajalugu ulatub peaaegu kolme tuhande aasta tagusesse aega, kui foiniiklased selle rajasid.
See on kõige enam turistide poolt külastatav linn Sitsiilias. Mitmeid aastaid oli Palermo pealinnaks ja Sitsiilia kuningriigi sadamalinnaks. Sadamat nimetati Zizo´ks. Linn arenes koos teiste Sitsiilia iidsete linnadega nagu Solunto ja Mozia. Kreeklased nimetasid linna Panormos („kogu sadam“). Aastatel 535 kuni 831 oli Panormos osa Ida-Rooma keisririigist. Seejärel sattus saar saratseenidest araablaste kätesse, kes muutsid mitmed templid mošeedeks. Palermost sai üks kõige ilusam moslemite linn maailmas, jäädes alla ainult Bagdadile. Veel tänapäevalgi eksootiline mauretaanlaste ja normannide stiilide segunemine hispaania barokiga lisab linnale suursugusust ja muudab selle kordumatuks. Linnas on palju monumente, kuninglikke paleesid ja pühamuid. Palermo aitab teil eemalduda XXI sajandi sekeldustest, külastada kaugeid kirikuid ja linnaturgu, vaadata iidseid mosaiike. Linnas on mitmeid ehitisi, mis meenutavad araablaste, normannide ja burboonide valitsemist. Arhitektuuri pärliks on võimas normannide kuningapalee Palatino kabel, kus seisab normanni kuningate Rogerite marmorist troon ja laes ripuvad kipsist stalaktiidid (iseloomulikud islami kunstile).

1127. aastal ehitatud San Giovanni degli Eremiti kirik on suurepärane kooslus normanni ja araabia arhitektuuristiilidest. VI sajandil püstitati linna Katedraal, kus porfüürist sarkofaagidest magavad igavest und normannide kuningad. Linnas on imeilus Pretoria plats, La Martorana kirik ja teised baroki stiilis mälestised.

Etna
Catania lähedal asub Etna, mis on kõige kõrgem vulkaan Euroopas (3340 m). Vulkaani jalami ümbermõõt on umbes 160 km ja kraatri nõlvadel asub enam kui 200 külgkraatrit. Etna on üks aktiivsemaid vulkaane maailmas. Andmed Etna kohta ulatuvad tagasi müüdiaega, kuid vulkaanina on see üsna noor: Etna tõusis merest umbes 2,5 mln aastat tagasi. Arvatakse, et esimest korda Etna purskas 2 mln aastat tagasi.

Etna kõrgus muutub nagu ka paljude teiste vulkaanide oma. Praegu ulatub selle tipp 3340 m merepinnast, kuid sada aastat tagasi oli see 30 m kõrgem. Vulkaan muudab kuju, kuna mitmete purskamiste tulemusena kukuvad vulkaanide tipud kokku ja alles jäävad ainult lohud või hiidkraatrid ning kõrvale moodustuvad uued tipud.

Etna võimsad väljapurskamised on registreeritud 475 ja 396 a. e.m.a., 812 ja 1169 a. ja XIV sajandil. 1669 aastal Etna lõhenes tipust jalamini, välja pursatud miljonid tonnid laavat hävitasid Catania linna ja selle lähiümbruse. Väikesed ja suured pursked hävitavad põllumaid ja külasid. XX sajandil purskas vulkaan aastatel 1949, 1971, 1983, 1992 ja 2000. Võiks tunduda, et see pole just kõige parem koht elamiseks, kuid Etna nõlvad on ühed kõige tihedamini asustatud kohad Sitsiilias.

Vulkaani nõlvasid niisutavad allikad ning vulkaanituhk aitab kaasa üllatavalt viljarikka pinnase tekkimisele. Aasta jooksul võib siin korjata kuni viis juurviljasaaki, väga hästi kasvavad puuviljapuud ja viinamarjapuud. Alumistel nõlvadel võrsuvad viinamarjaistandused ja pistaatsiapuud, pidevalt loovutades kohta õunapuudele ja kirsipuudele. Ülevalpool haljendavad tamme-, kastani-, pähkli- ja pöögisalud. Veelgi kõrgemal on näha ainult alpitaimi. Maas on igavene lumi. Vanasti transporditi Etna tippudest lund Rooma, kus sellest valmistati jäätist.

Siracusa
Siracusa asub Joonia mere idapoolsel rannikul. See on üks kõige tuntum antiikse kultuuri keskustest, võimas meretagune kreeklaste koloonia. Siracusa loodi 7 sajandil e.m.a. ja veel türann Helioni aegadel sai sellest õitsev vahemeremaa linn. Just selles linnas 3 sajandil e.m.a. matemaatik Archimedes avastas hüdrostaatika seaduse ning jooksis paljalt õue hüüdes „heureka!“. Selles „tuhande lõhna ja lille“ linnas elas pikka aega filosoof Platon. Kõige rohkem meelitab ligi turiste arhailine vanalinn (UNESCO maailmapärandi objekt), mis asub Ortigia saarel. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate, hispaania baroki stiilis kirikute, katedraali ja Aretusi allikaga, mille korval kasvab papüürus. Kindlasti tasub külastada arheoloogiaparki. Seal künka nõlval näete 5 sajandist e.m.a. pärit kreeka teatrit, kus deklameeris oma luuletusi Euripidesisiklikult, lisaks Latomia del Paradiso kivimurd ja koobas „Dionysose kõrv“.

Euryalus palee, mis on kõige tähtsam säilinud vana kreeka kaitseehitis. Samuti on säilinud Apollon´i ja Archimedes´e templite varemed.

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

 • Etna ja Taormina
 • Palermo ja Monreale
 • Lipari ja Vulcano
 • Agrigento ja Piazza Armerina
 • Stromboli ja Panarea
 • Sürakuusa
 • Segesta Erice
 • Tundmatu Sitsiilia

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt